WordPress Tema Yükleme Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Bir web sitesi kurduktan sonra yapmanız gereken ilk şeylerden bir tanesi, kurmuş olduğunuz web sitesini bir tema üzerine oturtmaktır. Bu site açıldıktan sonraki en önemli işlemlerden bir tanesidir. Hatta şunu söyleyebilirim ki bir  web sitesini, web site yapan en önemli etkenlerden bir tanesi temalardır. Eğer tema olmasaydı web sitesi diye bir şey de olmazdı.  Nitekim temalar bir web sitenin görünümünü ve işlevlerini oluşturur. 

Temaların tanımını ve ne olduğunu kısaca bu şekilde açıklayabiliriz. Peki birçok web sitenin alt yapısının oluşturan WordPress’in temaları nedir? Yani WordPress tema nedir?  WordPress tema yükleme işlemi nasıl gerçekleşir?  WordPress tema nasıl kurulur? 

Bu makalemde tüm bu soruların cevaplarını vereceğim ancak gelin ilk olaraktan “WordPress tema nedir?” bu sorunun cevabı ile yazımıza başlayalım. 

WordPress Tema Nedir? 

WordPress temaların ne olduğunu anlayabilmemiz içim ilk olaraktan WordPress’in ne olduğunu anlamamız gerekmektedir. Peki WordPress nedir? WordPress en temel düzeyde, hiçbir kodlama bilgisi bilmeden web sitesi kurmanızı sağlayan bir yazılımdır. Aynı “Blogger veya joomla” gibi düşünebilirsiniz. Nitekim bu yazılımlar sayesinde de hiçbir kodlama bilgisini bilmeden sitenizi kurabilmektesiniz. 

İşte WordPress (WP) temaları ise web site kurmak için kullandığınız WordPress yazılımının görünümünü ve işlevlerini oluşturan birer yapı taşıdır. Bu yapı taşı hem ücretsiz bir şekilde internet sitesi kurduğunuzda WordPress tarafından sizlere sunulmaktadır hem de ücretsiz temaların aksine ücretli, ancak daha gelişmiş temalar olaraktan mythemeshop.com gibi siteler aracılığı ile sizlere sunulmaktadır. 

Sizler WordPress üzerine sitenize kurduğunuzda ister WordPress’in sizlere sunmuş olduğu ücretsiz temalardan yararlanabilirsiniz isterseniz de ücretli ancak daha gelişmiş bir tema tercih edebilirsiniz. Karar tamamen size kalmış durumdadır. 

Peki seçmiş olduğunuz temaları sitenize nasıl yükleyeceksiniz? WordPress  tema nasıl yüklenir? 

WordPress Tema Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır? (WordPress Tema Kurma) 

WordPress’e tema yükleme işleminin birçok farklı yolu olsa da ben sizlere burada en sık kullanılan ve en basit olan 2 yöntemi göstereceğim. İlk yöntem ile başlayalım. 

WordPress Tema Deposundan WP Tema Yükleme 

WordPress üzerine site kurduğunuzda WordPress sizlere ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz birçok tema sunmaktadır. Bu tema deposuna erişerek istediğiniz temayı çok rahat bir şekilde kurabilirsiniz. Bu temaları nasıl ulaşabileceğinizi ve bu temaları kurabileceğinizi anlatacak olursam;

  • İlk olaraktan WordPress admin panelinize girin. 
  • Oradan “görünüm > temalar” butonlarına tıklayın. 

wordpress-tema-yükleme

  • Bu işlemleri yaptıktan sonra karşınıza ekrandan “yeni ekle” butonuna tıklayın. 

wordpress-tema-yükleme-işlemi-nasıl-yapılır

  • Dostlar yeni ekle butonuna basmanız ile birlikte karşınıza WordPress’in sizlere sunmuş olduğu yüzlerce tema çıkacaktır. 

wordpress-tema-nasıl-yüklenir

  • Buradan istediğiniz bir temanın üzerine gelip “öz izleme” yap diyerekten, o temanın sitenizde nasıl görüneceğine bakabilirsiniz veya “kur” butonuna basaraktan o temayı sitenize kurabilirsiniz. 

Tema Dosyası İle WordPress Tema Yükleme 

WordPress tema kurulumu yaparken tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem  ise tema dosyası ile WordPress tema yüklemedir. Bu yöntem  genellikle mythemeshop veya themeforest gibi tema satışının olduğu yerlerden tema alındığında gerçekleşir. Nitekim bu tarz sitelerden tema satın aldığınızda bir tema dosyasına sahip olursunuz ve bu tema dosyasını sitenize yükleyerekten WordPress tema kurulum işlemini gerçekleştirirsiniz.

Tema dosyası ile WordPress tema yükleme işlemini gerçekleştirmek için yine WordPress admin paneline giriyoruz. Buradan “Görünüm > Temalar > yeni ekle” butonlarına tıklıyoruz. 

 

  • Sonrasında karşımıza çıkan ekrandaki “tema yükle” butonuna basıyoruz. 
  • Burada zaten karşımıza dosya seç butonu çıkacak. 
  • Dosya seç butonuna tıkladıktan sonra tema dosyamızı buraya yüklüyoruz.
  • Tema dosyasını yükledikten sonra “şimdi kur” butonuna basıyoruz ve ardından gelen “etkinleştir” butonuna da basıyoruz.
  • Neticesinde artık WordPress tema yükleme işlemimizi tamamlamış oluyoruz. 

WordPress tema nedir? WordPress tema nasıl yüklenir? Sorularının cevabı kısaca bu şekildedir. Umarım sizlere faydası olmuştur. Diğer makalelerimde görüşmek üzere..

Ayrıca (bkz: Blog nedir? Nasıl Blogger olunur?

Bir cevap yazın