Yoast SEO Ayarları Nasıl Yapılır? Yoast SEO Kurulumu

Bir web site sahibi için olmazsa olmaz eklentilerden bir tanesi SEO eklentisidir.  Nitekim bir web site için SEO’nun ne kadar önemli bir etken olduğunu “SEO nedir?” isimli makalemde değinmiştim. 

 • Bu doğrultuda kurmuş olduğunuz sitenin alt yapısına göre sitenize bazı SEO eklentileri kurmalısınız. Ben bu makalemde WordPress alt yapılı siteler için birçok SEO eklentisinden daha iyi olan “Yoast By SEO” eklentisinin kurulumundan bahsedicem ve “Yoast SEO ayarları nasıl yapılır?” Sorusunun cevabını vereceğim. 
 • Ancak ilk olaraktan Yoast SEO nedir? bu sorunun cevabını tam anlamı ile  anlayalım. 

Yoast SEO Nedir? 

Yoast SEO en temel düzeyde bir SEO eklentisidir ve WordPress alt yapılı site sahipleri bu eklenti sayesinde site içi SEO kriterlerini, XML Sitemap haritasını, htacess ve robots.txt dosyalarını oluşturabilmekte ve düzenleyebilmektedir. Bununla beraber daha birçok faydası bulunmaktadır.  

Mesela ben bu ve diğer sitelerim için Yoast SEO eklentisini kullanmaktayım ve birçok yapılması gereken site içi SEO kriterini bu eklentinin talimatları doğrultusunda yapmaktayım ve neticesinde SEO uyumlu makale yazabilmekteyim. 

Yoast-SEO-ayarları

Bunlarla beraber Yoast SEO eklentisi sayesinde yapabildiğim diğer şeyler ise (Tabi bu eklenti sayesinde sizin de yapabileceğiniz) 

 • Google, Yahoo ve Bing Web Yöneticisi Araçlarını kolayca doğrulayabilme
 • Meta başlıkları ve meta açıklamaları belirleyebilme 
 • Google arama sonuçlarında Snippet önizleme özelliğini kullanabilme
 • Sayfa, arşiv ve diğer gönderilerinizi “Noindex” ve “Nofollow” olarak belirleyebilme
 • SEO uyumlu bir şekilde makale yazabilmek 
 • Ve buna benzer daha birçok şey..  Hem de sadece ücretsiz versiyonu sayesinde!

Bu yüzden eğer bir site açtıysanız yapmanız gereken ilk şeylerden bir tanesi kesinlikle “Yoast By SEO” eklentisini kurmak olmalıdır. Peki Yoast SEO kurulumu nasıl gerçekleşir? Wordpres yoast SEO ayarları nasıl nasıl yapılır? 

WordPress Yoast SEO Nasıl Kurulur? Yoast SEO ayarları 

Yoast SEO Kurulumu 

WordPress üzerinden hangi eklentiyi kuracak olursanız olun, işleyiş daima aynı şekilde gerçekleşir, bu Yoast SEO eklentisi içinde geçerlidir. İlk olaraktan; 

 • WordPress yönetim panelinizi açın 
 • Oradan “eklentiler > yeni ekle” kısmına tıklayın ve orada karşınıza çıkan “eklentilerde ara” kısmına “Yoast BY SEO” yazın. 

yoast-SEO-ayarları-nasıl-yapılır

 • Sonrasında ise “şimdi kur” butonuna basaraktan eklentiyi yükleyin ve ardından gelen “etkileştir” butonuna basın. 
 • Bu işlemler ortalama 1 dakikanızı alacaktır ve sonrasında Yoast SEO eklentisi kurulmuş olacaktır. 

Genel Ayarlar

#1. Başlangıç (Dasboard) 

Yoast SEO eklentisini kurduktan sıra eklentinin ayarlar kısmını düzenlemeye geldi. İlk başta genel ayarlar kısmından eklentinin ayarlarını düzenlemeye başlayalım. 

 • Genel ayarlara ulaşmak için WordPress admin panelinden “SEO > Genel” butonuna tıklayalım. 

SEO > Genel butonlarına tıkladıktan sonra karşınıza ilk olaraktan başlangıç kategorisi adı altında böyle bir alan çıkacaktır. Bu alan içerisinde yapmanız gereken herhangi bir şey yoktur.

 • Bu alanda Yoast sizlere, sitenizle ilgili karşılaşılan genel SEO problemlerini ve bazı bildirimleri sizinle paylaşıyor. Dolayısıyla belirli periyotlarla bu sayfayı ziyaret edebilir ve herhangi bir problem olup olmadığını inceleyebilirsiniz. 

Yoast SEO başlangıç kısmını inceledikten sonra şimdi ise başlangıç bölümünün yanındaki “özellikler” bölümüne tıklayın. 

#2. Özellikler (Features) 

Özellikler bölümü Yoast SEO eklentisinin en önemli ayarlarının yer aldığı bölümdür. Bu kategori adı altında  temel ve gelişmiş bazı özellikleri aktif ya da pasif konuma getirebiliyorsunuz. Ancak güncel bir Yoast sürümünün kurulumunu gerçekleştirdiğiniz takdirde “kullanım izleme” özelliği ayarı hariç diğer ayarların tümü aktif olarak gelecektir ki bende zaten sizlere bu özelliklerin açık olmasını tavsiye ederim. 

 

 

Bu özelliklerin ne olduğunu inceleyecek olursak; 

SEO Analizi: 

Bu özellik en çok işinize yarayacak olan, SEO uyumlu bir şekilde makale yazmanızı sağlayacak olan Yoast SEO eklentisini “SEO” eklentisi yapan en önemli özelliktir diyebiliriz. Nitekim bu özellik sizlere yazı yazarken nasıl SEO uyumlu bir şekilde yazı yazacağınıza dair kriterleri, yazı yazdığınız bölümün hemen altında sunar. Sizde bu kriterleri inceleyerekten ne yapmanız gerektiğini öğrenir ve ona göre makalenizi yazarsınız. Neticesinde SEO uyumlu bir şekilde makale yazmış olursunuz. 

Okunabilirlik Analizi: 

Bu özellik yazmış olduğunuz yazınızın bir okuyucu tarafından okunup okunmayacağını yazınızı yazarken sizin adınıza yorumlar.

Mesela yazı yazarken hiç yeni paragraf açmadan 10 satır boyunca yazarsanız muhtemelen “okunabilirlik analizi” işareti kırmızı renkte yanacaktır. Bu  da aslında demektir ki “yeni paragraf aç, yoksa bu yazını okuyucular okumayabilir” Aynı şekilde yazınızı 3- 4 satırda bir yeni paragraflar açarak ilerlerseniz o zamanda okunabilirlik analizinde yeşil ışık göreceksinizdir. 

Köşe  Taşı İçeriği: 

Yoast SEO eklentisi bazı yazılarının köşe taşı içeriği olarak işaretlenmenize olanak sağlar. Peki bu ne işe yarar? Şöyle ki sıralaması güçlü olan bir anahtar kelimede yükselebilmek zor olabilir, böyle bir yaklaşımın üstesinden gelebilmek için onlarca makale yazmanız gerekse bile Google’a hangi makalenin daha iyi olduğunu işaret etmeniz gerekir. Köşe taşı bu işareti vermenizi sağlar ve neticede Google açısından o yazınız daha önemli hale gelir. Bu da arama motorlarındaki sıralama kriterlerinizi etkiler. 

Metin Bağlantısı Sayacı: 

Bu özellik sayesinde yazı içerinizde ne kadar site içi linkleme yaptığınızı ve ne kadar site dışı linkleme yaptığınızı öğrenebilirsiniz. Bu da sizin daha uygun bir şekilde linkleme yapmanıza olanak sağlar. 

XML Site Haritası: 

Bu özellik ile beraber otomatik olaraktan site haritası oluşturabilirsiniz. 

Ryte Entegresyonu: 

Yoast SEO eklentisinin bu özelliğini aktif etmeniz ile beraber Yoast’ın  düzenli bir şekilde sitenizi kontrol etmesini sağlamış olursunuz. Bu kontrol, sitenizin indexlenip indexlenmediği üzerinedir ve eğer siteniz index konusunda herhangi bir problem ile karşı karşıya kalırsa Yoast WordPress panelinizde size bunu bildirir. 

Yönetim Çubuğu Menüsü: 

Dostlar bu özelliğin görevi Yoast SEO eklentisi ile bildirimleri size WordPress admin panelinizde Yoast’un sembolü ile bildirmesidir. Çok önemli bir özellik olmasa da Yoast tarafından size gelen bildirimleri pratik bir şekilde almak için oldukça iyi bir özelliktir. 

Güvenlik: Yazarlar İçin Gelişmiş Ayarları Gizle: 

Bu özellik sitenizle ilgili gelişmiş Yoast SEO ayarlarına erişim yetkisini kime vermek istediğinizi belirtir. Bu özelliği “Aktif” olarak kullanmanız neticesinde sitenizde sizin dışınızda yer alan “Yazar,Editör” yetkisine sahip kullanıcıların; noindex ve kanonik gibi gelişmiş ayarları yapmasını engelleyecektir.

Kullanım İzleme: 

Bu özellik Yoast eklentisinin kendisini geliştirmek adına sitenizdeki bazı verileri incelemenize izin vermenizi kast eder. Bu yüzden de bu özelliği kapalı tutabilirsiniz. 

Res AIP: Baş Ucu Noktası: 

Yoast SEO tarafından sunulan REST API, belirli bir bağlantı için ihtiyaç duyulan tüm meta verilerinin sunulmasını sağlar.

#3. Birleştirmeler 

Yoast SEO ile bazı SEO araçları (Semrush ve Ryte)  entegre olabilir. Birleştirmeler bölümünden bunu açık veya kapalı hale getirebilirsiniz. 

#4. Web Yöneticisi Araçları 

Wordpress-Yoast-SEO-ayarları

WordPress Yoast SEO ayarları yapımında web yöneticisi ayarları bölümünün görevi sitenizi arama motorlarına kaydetmenizi sağlamasıdır. Sitenizi arama motorlarına kayıt etmenin her ne kadar birçok farklı yolu olsa da en iyi alternatiflerden bir tanesi Yoast SEO eklentisidir. 

Yoast SEO Arama Görünürlüğü 

#1. Genel 

Yoast SEO arama görünürlüğü

Başlık Ayracı: 

Başlık ayracı tamamen görsel bir özelliktir. Arama sonuçlarında sayfa başlığı ile site adınızı ayırmak için kullanılmaktadır. 

 • Örnek: İnternetten Para Kazanma – Gerçek Yöntemler – Netprosu.com

Ana Sayfa: 

Bu bölüme sitenizin ana sayfası Google sonuçlarında nasıl çıksın istiyorsanız, o şekilde bilgiler giriyorsunuz. Buradaki SEO başlığı kavramından kasıt, arama motorları sonuçlarında çıkacak başlıktır.

Meta Açıklaması: 

Ana sayfanız için arama sonuçlarında görüntülenecek açıklamayı bu alana girmelisiniz. Bu bölümde 160 karakteri geçmeyecek şekilde ana sayfanız ve sitenizi anlatan kısa, anahtar kelime içeren bir açıklama yazın.

#2. İçerik Türleri 

İçerik türlerini tıkladığınızda karşınıza ilk olaraktan yazılar çıkacaktır. 

 • Burada “Yazılar arama sonuçlarından gösterilsin mi?” kategorisini evet diyerekten yazılarının Google sonuçlarında yer almasını izin vermiş olursunuz. 
 • Yazılar için SEO ayarlarını göster” kısmında ise “Göster” seçeneğini aktif hale getirerekten ise yazı editörünüzün hemen altına Yoast SEO meta kutusunun eklenmesini sağlarsınız.  Bu da sizin her yazı için ayrı bir SEO başlığı ve meta açıklama girebilmenizi sağlar. Bu yüzden kesinlikle bu kısımda “göster” seçeneğini aktif hale getirin. 
 • SEO başlığı bölümü otomatik bir şekilde gelir ve başlık bölümünüzü oluşturur. Mesela “E-kitap yazarak para kazanmak – Netprosu.com” gibi.
 • Meta açıklaması bölümünü boş bırakın; çünkü farklı yazı için farklı bir meta açıklaması gireceksiniz. Bu yüzden bu kısımda burayı boş bırakın. 

İçerik türleri bölümüne girdiğinizde yazılar kısmından sonra aşağıya inince sayfalar bölümü ile karşılaşacaksınız. 

 • Bu bölüm de aynı yazılar bölümünde gerçekleştirdiğimiz işlemler geçerlidir. Aradaki tek fark birisi oluşturmuş olduğumuz yazıların ayarları diğeri ise sitte içerisinde oluşturmuş olduğumuz sayfaların ayarlarıdır. Burada da iki butonu aktif hale getirin ve  meta açıklama kısmını boş bırakın. 

#3. Ortam

Hiçbir değişiklik yapmayın aynı bu şekilde kalsın. 

#4. Kategoriler 

Yoast SEO kurulumu yaparken ortam bölümünden sonra düzenlememiz gereken bir diğer yer, kategoriler bölümüdür. 

 • Kategoriler arama sonuçlarında gösterilsin mi? sorusuna karşılık evet veya hayır seçeneğini seçerekten kategori sayfalarınızın Google arama sonuçlarında yer alıp almamasına karar verebilirsiniz. Ben bu ve diğer sitelerimde bu seçeneği hayır olaraktan işaretliyorum. 
 • SEO başlığı (SEO title) kısmı aynı yazılar ve sayfalar bölümünde olduğu gibi otomatik olaraktan, kodlanmış bir şekilde gelir. Buradaki arşivleri kısmını silin. 
 • Meta açıklama kısmını boş bırakın. Çünkü her kategori için farklı bir meta açıklaması girersiniz. 
 • Kategoriler için SEO ayarlarını göster bölümünü eğer “Kategoriler arama sonuçlarında gösterilsin mi?” bölümü evet olarak seçtiyseniz “göster” deyin ancak hayır olarak seçtiyseniz zaten kategori sayfalarınız Google aramalarında gözükmeyeceği için ister göster deyin ister gizle deyin, fark etmez. 

Kategoriler bölümünü tamamladıktan sonra ekranı aşağı kaydırdığınızda karşınıza etiketler bölümü gelecektir. 

Arşivleri kısmını silin
 • Etiketler bölümünde yapacaklarınız aynı kategori bölümünde yapacaklarınız ile eşdeğerdir.
 • Etiket sayfalarınızın arama sonuçlarında gösterilmesini istiyorsanız evet, istemiyorsanız hayır seçeneğini işaretleyin. 
 • Ben tüm sitelerimde etiket sayfalarını arama sonuçlarından gösterilsin mi? Sorusunu hayır olarak işaretlerim ve etiket kullanmam; çünkü bu tür sayfalar kalitesiz olarak görülmektedir.  
 • SEO başlığındaki “arşivleri” kısmını silin. 
 • Meta açıklama kısmı boş kalsın. 
 • Eğer etiket kullanacaksanız etiketler için SEO ayarlarını “göster” seçeneğini seçin ancak kullanmayacaksınız istediğinizi seçin; çünkü etiketler zaten arama sonuçlarında gösterilmeyecek. 

Biçim tabanlı arşivlerin etkinleştirilmesi sitenizde gereksiz bir kalabalığın oluşmasına neden olacaktır. Bu da sizin site hızınızı etkileyecektir. Bu yüzden etkisiz bırakmanızı tavsiye ederim. 

Kategori bağlantıları ise aslında bizlere şunu demektedir; normalde WordPress siz bir kategori oluşturduğunuzda o kategori için URL yapısına category kelimesini de ekler ve URL şu şekilde görünür; 

 • https://netprosu.com/category/internetten-para-kazanma

İşte bu noktada “kategori önekini kaldır” kısmı bizlere şunu diyor URL kısmındaki tüm category kelimesini kaldırayım mı? Eğer evet derseniz artık yeni URL şekli;

 • https://netprosu.com/internetten-para-kazanma 

şeklinde olacaktır ve artık tüm yazılarıdaki “category” kelimesini kaldıracaktır.  (Doğru URL şekli de budur)

Not!! Ancak eğer siteniz içerisindeki yazılar “category” eki ile index aldıysa “Kategori öne ekini kaldır” kısmını ellemeyin ve “tut” şeklinde kalsın. Ancak siteyi yeni kuruyorsanız ve daha içerik girmediyseniz o zaman “kaldır” diyebilirsiniz. 

#5. Arşivler 

WordPress Yoast SEO ayarları yaparken düzenleyebileceğimiz bir diğer alanda arşivler bölümüdür. Bu bölüm içerisinde yazar arşivi, tarih arşivi gibi farklı arşiv tiplerini yönetebilirsiniz.

Yazar arşivleri: Bu bölümü etkin hale getirdiğinizde siteniz içerisinde yazar sayfaları oluşur ve bu sayfalarda yazarların yazıları yayımlanır. 

 • Eğer siteniz içerisinde birden fazla yazar var ise bu bölümü etkin hale getirebilirsiniz. Ancak siteniz tek bir yazardan oluşuyor ise o zaman bu kısmı etkisiz hale getirin. 

Yazar arşivleri arama sonuçlarında gösterilsin mi: 

Siteniz içerisinde çoklu yazar sistemini uyguluyorsanız ve yazar sayfalarının bireysel düzeyde Google sonuçlarında çıkmasını istiyorsanız, o zaman bu seçeneğe “evet” diyebilirsiniz. 

Hiç içeriği olmayan yazarlar arama sonuçlarında gösterilsin mi: 

Arama sonuçlarında yazıları olmayan yazarlar için arşivlerin gösterilmemesi, teknik olarak bunların bir noindex robot metasına sahip olacağı ve XML site haritasından çıkarılacağı anlamına gelir. Burada hayır seçeneğini tercih ederekten  hiçbir içeriği olmayan yazarların arşivlerini Google arama sonuçlarında göstermeyeceksiniz. Evet seçeneğini seçerseniz ise göstereceksiniz.   

SEO başlığı ve meta açıklaması: 

 • SEO başlığı, her yazar sayfası için oluşturulmuş olan otomatik kodlanmış başlık kısmıdır. Burayı kendinizde ayarlayabilirsiniz. 
 • Her farklı yazar için farklı bir meta açıklaması gireceksiniz burayı boş bırakabilir veya her yazar için ortak bir meta açıklama oluşturabilirsiniz. 

Tarih arşiv ayarları: 

Bu arşiv türü belirtilen tarih aralığı içerisinde paylaşılan içerikleri listeler. Ancak bu özellik eskiden kalan ve pek fazla önemi olmayan bir özellik olduğu için etkisiz bırakmanızı tavsiye ederim. 

Özel sayfalar:

Bu seçenek arama sonuçlarını gösteren sayfaların meta başlığını değiştirmenizi sağlar. Yoast SEO bunu sizin için otomatik olaraktan kodlar. 

404 Sayfaları: 

Bu seçenek 404 bulunamadı hatasının meta başlığını değiştirmenizi sağlar. Bu da hazır kodlanmış bir şekilde size sunulmuştur zaten. Ancak isterseniz değiştirebilirsiniz. 

#6. Yol Haritası 

 • Temanızda dolaşım menüsü varsa ayarlarınızı bu bölümden “etkin” seçeneğini seçerekten oluşturabilirsiniz. Temanız yol haritasını desteklemiyorsa “Etkisiz” olarak işaretleyin ve kaydedin.

#7. RSS 

Yoast SEO kurulumu yaparken ikinci bölümün son başlığı RSS’dir. Peki bu sekme altında ne yapılır? Bu sekmede RSS beslemelerinize özel bilgiler ekleyebilirsiniz.

 • İçeriklerinizi RSS ile çekerek paylaşanlar varsa bu özellik sayesinde eklediğiniz özel bilgiler bu içeriklerde otomatik olarak paylaşılacak ve size backlink sağlayacaktır. Ayrıca arama motorları da yazının size ait olduğunu anlayacaklardır.

Yoast SEO Sosyal Ayarlar 

Sosyal medyanın site dışı SEO çalışmalarında önemi oldukça büyüktür. Hem Google açısından değerinizi artırmak için hem de sitenize hit çekmek için kesinlikle sitenizi sosyal medya hesaplarını açmalı ve burada etkili çalışmalar yürütmelisiniz. Yoast SEO ayarları bölümünde sosyal ayarlar bölümü bulunmaktadır. Burada sosyal medya hesaplarınızın linkini paylaşabilir ve Google’ın sitenizin sosyal medya hesaplarınızı tanımasına yardımcı olur, bağdaştırmasını sağlarsınız. 

Facebook:

Hesaplar bölümünün hemen sağ tarafından “Facebook” bölümü vardır. 

Facebook ayarlarında en önemli bölüm Open Graph Meta verisi ekle bölümüdür. Bu seçeneği mutlaka etkinleştirin. Bu seçeneği etkileştirdiğinizde Ana sayfanızın Facebook paylaşımlarında hangi görsel, hangi başlık ve hangi açıklama ile paylaşılacağını belirleyebiliyorsunuz.

Aynı şeyler Pinterest ve Twitter ayarlamaları içinde geçerlidir.

Yoast SEO Araçlar 

WordPress Yoast SEO ayarları yapımında, inceleyeceğimiz son yer Yoast SEO eklentisinin “araçlar” bölümüdür. Bu bölüm; 

 • İçeri Al / Dışarı Aktar 
 • Dosya düzenleyicisi 
 • Toplu düzenleyici 

kategorilerden oluşmaktadır. Peki bunlar nedir? Kısaca inceleyecek olursak; 

İçeri Al / Dışarı Aktar 

Dostlar “içeri al / dışarı aktar” bölümü sayesinde  farklı bir yerden kaydedilmiş olan Yoast SEO ayarlarını içeri aktarabilirsiniz. Ya da bu sitenizde yapmış olduğunuz ayarları dışarı aktarabilirsiniz Aynı zamanda bu bölüm sayesinde diğer SEO eklentilerinden Yoast SEO eklentisini geçiş yaparken verilerinizi kaybetmemeniz için eski SEO eklentinizdeki ayarları aktarabilirsiniz. 

Dosya Düzenleyici 

Bu bölüm sayesinde FTP bağlantılarına ihtiyaç duymadan robots.txt ve .htaccess dosyalarınızı düzenleyebilirsiniz. 

Toplu Düzenleyici 

Bu bölüm oldukça pratik bir bölümdür; çünkü bu bölüm sayesinde içeriklerimizin başlıklarını ve açıklamalarını toplu bir şekilde düzenleyebiliyoruz. Eğer yazılarınızın başlıkları ve açıklamalarına dair toplu bir düzenleme yapacaksınız tek tek uğraşmak yerine burayı tercih edebilirsiniz.

Yoast SEO kurulumu ve Yoast SEO ayarları nasıl yapılır? İsimli makalemin sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Diğer makalelerimde görüşmek üzere..

 

Bir cevap yazın