Site Dışı SEO Çalışması Nedir? (Off Page SEO)

SEO çalışmaları en temel düzeyde arama motorlarında üst sıralarda yer alma işlemidir. Siteniz ne kadar üst sıralarda yer alırsa hit sayınız o kadar artış gösterecektir. Bu sebepten ötürü de SEO çalışmalarının önemi oldukça büyüktür. Arama motorlarında yükselebilmek için site içi SEO çalışmaları yapılacağı gibi site dışı SEO çalışmaları da yapılması gerekmektedir.

Peki site dışı SEO nedir? Site dışı SEO nasıl yapılır? 

Site Dışı SEO nedir? 

Site dışı SEO, adından da anlaşılacağı üzere, siteniz için site dışında yaptığınız backlink çalışmalarıdır. Daha iyi anlamanız için kısa bir örnek vermem gerekirse mesela benim bu sitem için diğer, sektörel bazda aynı olduğumuz sitelerden tanıtım yazısı almam bir site dışı SEO çalışmasıdır. Aynı zamanda mesela benim bu sitem için bir TV yayınından reklam almam ve orada benim sitemden bahsedilmesini sağlamam da bir site dışı SEO’dur. (Tabi bu yöntem çok kullanılmaz)

Kısacası sitenizin Google gözünde değerini artırabilmek için, sitenize daha fazla hit kazandırabilmek için yaptığınız tanıtımların, aldığınız backlinklerin tümü site dışı SEO’dur. 

Site dışı SEO, bir diğer ismi ile sayfa dışı SEO sitenizin Google’da üst sıralara çıkabilmesi için Google’da değerini artırabilmesi için oldukça önemlidir. Çünkü Google aslında aynı bizim gibi düşünür. Şöyle ki mesela siz bir telefon almak istiyorsunuz ve çevreniz 10 kişiye “hangi telefonu alsam?” diye soruyorsunuz. Bu soruyu sorduğunuz kişilerden 8’de size bence “Samsung telefon almalısın, ben şu zamandır kullanıyorum gerçekten memnunum” dese siz Samsung telefonları hakkında daha olumlu düşünür ve o telefonu almaya meyilli olursunuz. 

İşte Google’da böyle çalışır. Atıyorum 50 farklı siteden siteniz için backlink aldığınızda, yani 50 farklı site sizin sitenizi herhangi bir konuda referans gösterdiğinde Google şu şekilde düşünür “Demek ki bu sitede iş var, çünkü birçok site bu siteyi referans gösterdi.” diye düşünür ve neticesinde sizin sitenizi Google aratmalarında daha fazla yukarıya çıkartır. 

  • İşte en temel düzeyde bu sebepten ötürü bile Google sayfa dışı SEO çalışması yapmak oldukça önemlidir. Kazanacağınız hiti saymıyorum bile..

Sayfa dışı SEO’nun öneminden bu şekilde bahsettikten sonra şimdi ise sizlere sayfa dışı SEO nasıl yapılır? Bundan bahsetmek istiyorum. 

Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Site dışı SEO çalışmalarının en temel düzeyde dışarıdan link almak olduğunu yukarıda belirtmiştik. Peki dışarıdan nasıl link alınır? 

#1. Kaliteli içerik

Kaliteli içerikler genellikle insanlarda okumuş oldukları o içeriği paylaşma dürtüsünü uyandırır. Bu da aslında en iyi baclink alma yöntemlerinden biridir. Nitekim siz hiç dışarıdan link almaya çalışmadan insanlar sizin sitenizi ve içeriklerinizi tanıtır. Bu yüzden de sayfa dışı SEO çalışmalrı kaliteli içerik üretmek oldukça önemlidir. 

#2. Sosyal medya platform ve kanalları 

Dışarıdan baclink almanın yollarından bir tanesi de sosyal medya uygulamalarından destek almaktır. Aynı zamanda bu backlink almanın en kolay yöntemlerinden bir tanesidir. Zaten sizlere tavsiyem bir blog açtığınız zaman kesinlikle onunla birlikte  sosyal medya hesaplarını da açın. Hatta blogunuzu tanıtmak üzere sosyal medya çalışmaları dahi yapın. Nitekim sosyal medyanın gücü gerçekten küçümsenmeyecek düzeydedir. 

#3. Rakip Siteler

Sitenize rakip olan sitelerden backlink almak nitelik açısından oldukça iyi bir baclinktir. Ancak bu tarz bir baclinki çoğu zaman alamazsınız; çünkü karşıdaki kişi sizin rakibinizdir. Ancak yine de rakip sitenizin içerik ve performans analizlerini yaparak onların backlink kaynaklarından link almaya çalışabilir veya belirli bir ücret karşılığında onlardan tanıtım yazısı alabilirsiniz. 

#4. Makale Siteleri 

Domain otoritesi  yüksek makale sitelerinden kendi makalenizi yazaraktan backlink alabilirsiniz. Mesela medium.com gibi.

Tabi burada şunu da belirtmekte fayda var ki bazı kişisel sitelerde misafir yazarlıkta yapabilirsiniz. Bu da aslında en etkili backlink alma yollarından bir tanesidir. Bu doğrultuda sektörel bazda aynı olduğunuz sitelerin adminleri ile iletişime misafir yazarlık yapıp yapamayacağınıza dair bir görüşme sağlayabilirsiniz. 

#5. Fotoğraf Paylaşma Siteleri 

Okuyucuyu sitenize veya blogunuza yönlendirecek, site isminiz veya anahtar kelimeniz ile birlikte yüksek kaliteli fotoğraflar oluşturarak bunları pixabay.com gibi veya pexels.com gibi sitelerde paylaşabilirsiniz. 

#6. Sözlük ve Forum Siteleri 

Sözlük ve forum siteleri genellikle günde binlerce on binlerce kişinin ziyaret ettiği sitelerdir. Bu sitelerde insanların sorularına karşılık olaraktan kendi yazmış olduğunuz bir makaleyi önerebilir ve bu sayede backlink elde edebilirsiniz.

#7. Arama motorlarında reklam çalışmaları 

Google Adwords, Yandex Direct gibi arama motorlarında siteniz içerisinde kullanmış olduğunuz anahtar kelimeleri üzerinde reklam çalışmaları yapmak da etkili bir sayfa dışı SEO çalışmasıdır. Bu çalışma sayesinde hem Google’daki değeriniz artar hem de etkili bir şekilde sitenize trafik çekersiniz. 

Site dışı SEO çalışmaları kısaca bu şekildedir. Umarım site dışı SEO nedir? Nasıl yapılır? Sorularının cevabını bulabilmişsinizdir. 

Ayrıca (bkz: Seo uyumlu makale nasıl yazılır?

 

Bir cevap yazın