Google Analytics Nedir? Sitenizi En İnce Ayrıntısı İle Analiz Edin!

Bir web sitesi açtıktan sonra bu web sitesinin günlük ne kadar hit aldığını, site içerisinde aynı anda kaç kişinin aktif olduğunu, insanların sitenizde ortalama ne kadar süre geçirdiğini ve bu benzer birçok şeyi merak etmeye başlarsınız ve bu merakınız aslında gerekli olan bir meraktır. Şöyle ki bir web sitesi açtığınızı varsayalım. Bu sitenize günlük ne kadar tekil ziyaretçi geldiğini bilmeden sitenizin başarısı hakkında ne kadar çok bilgiye sahip olacaksınız? Yani yaptığınız çalışmalar doğrultusunda ne kadar çok doğru yolda olduğunuzu bileceksiniz? Tabi ki de bilemeyeceksiniz.

İşte bu yüzden de kesinlikle siteniz adına bir analiz aracı kullanmanız gerekir? Peki hangi analiz aracını kullanmalıyım? diye bana bir soru soracak olursanız sizlere vereceğim cevap kesinlikle “Google Analytics” kullanımı yönünde olacaktır. Peki Google Analytics nedir? Google Analytics özellikleri nelerdir? Google Analytics (Google analitik) nasıl kurulur?

Bu makalemde bu ve Google Analytics hakkında daha birçok sorunun cevaplarını bulacaksınız. Ancak gelin ilk olaraktan Google Analytics nedir? bu sorunun cevabı ile yazımıza başlayalım. 

Google Analytics Nedir? 

Google Analytics en temel düzeyde bir analiz aracıdır ve tamamen ücretsizdir. Bu analiz aracı sayesinde en temel düzeyde sitenize gelen trafik üzerine analizler yaparsınız ve bununla beraber daha birçok farklı analiz yapıp veri toplarsınız. 

Google Analytics sayesinde yapabileceklerinizi ve öğrenebileceklerinizi kısaca maddeleyecek olursam: 

 • Gerçek zamanlı trafik hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Mesela Google Analytics’e girdiğinizde o anda sitenizde kaç tekil ziyaretçinin olduğunu öğrenebilirsiniz. (Benim gözümde Google Analytics aracının en önemli özelliklerinden bir tanesi) 
 • Sitenize gelen ziyaretçilerin sitenize nereden, hangi konumdan sitenize geldiğini öğrenebilirsiniz.  Mesela sitenize en çok hangi şehirlerden ziyaretçi geldiğini görebilirsiniz. 
 • Ziyaretçilerin siteniz üzerindeki eylemleri üzerine bilgi sahibi olabilirsiniz. Mesela sitenize gelen ziyaretçilerin sitenizde ne kadar süre kaldıklarını veya kaç sayfa ziyaret ettiklerini öğrenebilirsiniz. 
 • Uzun vadeli istatistik değerlendirmeleri yapabilirsiniz. Mesela sitenizin 3 aylık periyottaki veya yıllık periyottaki istatistiğini analiz edebilirsiniz.
 • Siteniz üzerindeki hangi sayfaların daha fazla ziyaretçi aldığını öğrenebilirsiniz. Neticesinde ise SEO konusunda iyi olan ya da desteğe ihtiyacı olan sayfalarınızı belirleyebilirsiniz.
 • Sitenize organik olaraktan mı, sosyal medya aracılığı ile mi yoksa reklam içerikli kaynaklardan mı trafik geldiğini ölçümleyebilirsiniz. Yani trafiğinizin hangi mecralardan geldiğini öğrenebilirsiniz. 
 • Ziyaretçilerin cinsiyetleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 
 • Kullandıkları tarayıcılar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 
 • Ve daha birçok bilgiye Google Analytics aracı sayesinde ulaşabilirsiniz. 

Google Analytics özellikleri kısaca bu şekildedir. Sadece bu özellikler için bile sitenizi kesinlikle Google Analytics’e kayıt ettirmeniz gerekir. Peki Google Analytics nasıl kurulur? Kısaca bu site analiz aracını nasıl kuracağınızdan bahsedeyim. 

Google Analytics Nasıl Kurulur? 

#1. Google Analytics’e kayıt olabilmek için ilk olaraktan bir Google hesabınızın olması gerekmektedir. Eğer Google hesabınız yoksa hızlıca bir Google hesabı oluşturun. 

#2. Google hesabını oluşturduktan sonra Google arama motoruna “Google Analytics” yazın  ve “https://analytics.google.com/” URL’sine tıklayın.  (Zaten en başta çıkacaktır) 

Google-analytics-nedir

#3. Karşınıza çıkan ekrandan “Ücretsiz kurulum yapın” butonuna tıklayın. Bu butona tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir;

#4. Buradaki “hesap adı” kısmına genel bir isim girin. Nitekim bu isim sizin Google Analytics’e dair genel hesap adınız olacaktır. Birden fazla siteniz varsa her site için yeni hesap oluşturmanıza gerek yok. Çünkü bu hesap ismi adı altında 100 adet internet sitesi kaydı yapabilirsiniz. 

 • Mavi tik olan alanları ellemeyin. Onlar Google Analytics aracının bir takım özelliklerini aktif eder. 
Google-analytics-nedir-ne-ise-yarar
NOT: Arkadaşlar benim burada sitemin uzantısı; “.site” şeklinde. Bu yüzden özellik adı yerine “bakveal.site” yazıyorum. Eğer sizin site uzantınız “.com” ise siz .com yazın. Mesela bakveal.com gibi veya Netprosu.com gibi.

#5. Mülk oluşturma kısmında “Özellik adı” kısmına site ismini girin ve diğer yerleri fotoğraf üzerinde anlattığım şekilde yapın. 

#6. Buradaki tercihleri size uygun bir şekilde işaretleyin. Mesela sitenizi tek bir kişi, yani sadece siz kullanıyorsanız o zaman işletme boyutunu küçük seçin. Sitenizin kategorisi ne ise sektör kategorisi adı altında onu seçin. 

 • Bu işlemleri de yaptıktan sonra karşınıza Google Analytics şartları gelecektir. Bunları kabul edin. 

#7. Google Analytics kurulumu yaparken bu işlemleri de tamamladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu ekrandan “WEB” yazan kısma tıklayın.

#8. Buraya tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu ekranda bize bir izleme kodu verilecek  ve bizde bu kodu sitemizin head etiketleri arasına yerleştireceğiz ve neticesinde Google analytics aracı çalışmaya başlayacak ve bizde bazı bilgileri öğrenmeye başlayacağız. 

Google-analytics-nedir-nasıl-kullanılır
Google Analytics Kodu
 • Peki Google Analytics izleme kodunu kopyaladık bu izleme kodunu sitemize nasıl ve nereye ekleyeceğiz? 

Google Analytics İzleme Kodu Nereye Eklenir? 

Google Analytics izleme kodunu sitemize yerleştirmek için ilk olaraktan WordPress admin panelimizi açalım. Buradan “Görünüm > tema düzenleyici” kısımlarına tıklayarak devam edelim. 

 • Görünüm ve oradan tema düzenleyici kısmına tıkladıktan sonra karşımıza tema kodlarımızın olduğu bir alan çıkacaktır. 
 • Burada ilk olaraktan “tema dosyaları” adı altındaki kısımda bulunan “tema üst bölümü (header.php)” kısmına tıklayalım. 
 • Tema üst bölümü kısmına tıkladıktan sonra bu tıklama bizi “head, head” etiketleri arasına götürecektir.
 • Head head etiketleri arasına geldiğimizde en alt kısımdaki head bölümünün olduğu kısmın bir üst satırına faremiz ile bir kere tıklayalım ve ardından da “enter” tuşuna basıp bir boşluk oluşturalım.
 • İmlecimizin yeni geldiği kod bölümüne ise kopyalamış olduğumuz Google Analytics kodunu  yapıştıralım. 

 

Kodu temamıza yapıştırdıktan sonra ise en son olarak da tema kodlarımızın bulunmuş olduğu alanın en aşağı kısmında bulunana “dosyayı güncelle” butonuna basalım ve neticesinde artık Google analytics kurulum işlemini tamamlanmış olduk. 

 Not: Google Anaytics hesabınızı kurduktan sonra Google Analytics uygulamasını android  telefonlarınıza da çok rahat bir şekilde indirebilir, kurabilir ve siteniz adına oluşturulan verileri telefonunuz sayesinde de inceleyebilirsiniz. 

Google  Analytics kurulum işlemine dair anlatacaklarım bu kadar. Şimdi ise sizlere Google Analytics adına sık sorulan soruların cevaplarını vermek istiyorum. 

Google Analitik / Sık Sorulan Sorular 

Google Analytics Ücretli Mi? 

Google analytics kullanımının, hesap oluşturmanın hiçbir ücreti yoktur. Tamamen ücretsiz bir şekilde  hesap oluşturabilir ve Google Analytics aracını kullanabilirsiniz.

Google Analytics Ne İşe Yarar? 

 • Sitenizin veya mobil uygulamanızın genel durumu hakkında sizlere bilgi sağlar.
 • Sitenizin performansını ölçer.
 • Üretmiş olduğunuz içeriklere insanlar tarafından ne kadar zaman ayrıldığını sizlere gösterir.
 • Hedef kitlenizi tanımanızı sağlar. 
 • Ziyaretçilerinizin organik olarak mı yoksa direkt olarak mı veya sosyal medya aracılığı ile mi sitenize geldiğini anlamanızı sağlar.
 • Ziyaretçilerin davranış analizlerini anlamanızı sağlar. 
 • Sitenizdeki anlık ziyaretçi durumunu anlamanızı sağlar. 
 • Siteniz içerisinde en çok tıklanılan popüler sayfaları tanımanızı sağlar. 
 • Ve bunlarla beraber daha birçok analiz yapmanız yapmanız açısından işinize yarar. 

Google Analytics Nasıl Kullanılır? 

Google Analytics aracını kullanabilmeniz için ilk olaraktan Google Analytics  hesabını oluşturmanız gerekmektedir. Google analytics hesabını oluşturduktan sonra (yukarıda nasıl oluşturacağınızı anlattık) artık geriye kalan bazı terimleri öğrenmek ve bu terimler üzerinden siteniz üzerine analiz yapmaktır. Peki bu terimler nelerdir? Şuradaki makalede “Google Analytics Sözlüğü” başlığı altında birçok terim açıklanmıştır.

 • Bu terimleri öğrendikten sonra Google Analytics aracını çok rahat bir şekilde kullanabilir ve yorumlayabilirsiniz. 

Google Analytics Hit Nedir? 

Google Analytics üzerinde hit demek, tekil ziyaretçi demektir. Mesela 2K hitim var diyen bir insan aslında sizlere 2K tekil ziyaretçiye sahibim demek istemektedir.  

Google Analytics’e Birden Fazla Site Nasıl Eklenir? 

Google analitik hesabı açtıktan sonra bu hesabınıza tam 100 farklı site ekleyebilirsiniz. Eğer sizin birden fazla siteniz var ise ve bu siteleri Google analytics’e nasıl yükleyeceğinizi bilmiyorsanız yapmanız gereken şey oldukça basittir;

 • Google Analytics hesabınıza girin 
 • Sol taraftaki menüden en aşağı kısımda bulunan yönetici kısmına tıklayın. 
 • Bu tıklama neticesinde karşınıza “mülk oluştur” butonu çıkacaktır. 
 • Bu butona tıklamanız ile beraber size verilecek olan talimatlar izleyerekten Google Analytics hesabınıza birden fazla sitenizi ekleyebilirsiniz. 

Web Siteleri İçin En İyi Analiz Aracı Hangisi? 

Web sitelerin performansını, genel durumunu ölçmek adına birçok farklı analiz aracı mevcuttur. Ancak bunları birçoğu ücretlidir. Ücretsiz olaraktan en iyilerinden bir tanesi kesinlikle Google Analytics aracıdır. 

Bu soruların cevapları ile birlikte “Google Analytics nedir? Nasıl kurulur?” isimli makalemin sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Diğer makalelerimde görüşmek üzere..

Ayrıca (Bkz: SEO nedir? Siteye trafik nasıl çekilir?

 

 

 

Bir cevap yazın