Makale Yazarak Para Kazanmak: Nasıl? Ne Kadar?

Makale yazarak para kazanmak, günümüz dünyasında birçok kişinin merak ettiği ve  “acaba gerçekten makale yazarak para kazanılır mı?” diye sorguladığı bir eylemdir. Malum, günümüzde sadece belli bir kesim hariç herkesin daha fazla paraya ihtiyacı var ve bu yüzden insanlarda yazaraktan ek gelir elde edebilir miyim? Veya tüm geçimimi makale  yazaraktan sağlayabilir miyim? gibi düşünceler mevcut. 

Bu noktada sizlere şunu söyleyebilirim ki makale yazaraktan para kazanmak gerçekten mümkün! Hatta tüm geçiminizi makale yazaraktan sağlamanızda mümkün. Ancak burada makale yazaraktan nasıl para kazanılır? Sorusunun cevabını bilmeniz gerekmektedir.

 • Nitekim makale yazarak para kazanmanın birden fazla yolu vardır ve bazılarında çok hızlı bir şekilde sonuç alıp az paralar kazanabilecekken, bazılarında uzun zaman sonra sonuç alıp çok iyi paralar kazanmak vardır. 

Bu yüzden makale yazaraktan nasıl para kazanılır? Sorusunun cevabını bilmeniz ve bu cevap doğrultusunda kendinize göre bir rota çizmeniz oldukça önemlidir. 

Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır? 

Dostlarım makale yazıp para kazanmanın en temel düzeyde 3 yolu vardır, bunlar: 

 • Talep üzerine makale yazarak para kazanmak 
 • Makale satan sitelere kaydolup makale satarak para kazanmak 
 • Kendi blogunuza makale yazarak para kazanmak 

Talep Üzerine Makale Yazarak Para Kazanmak 

Bu makale yazarak para kazanma yönteminde yapmanız gereken Wmaracı.com, R10.net gibi webmaster forum sitelerine veya sadeceon.com, bionluk.com gibi  freelancer sitelerine kaydolmak ve orada “sizin için yazı yazabilirim” gibisinden bir ilan oluşturarak gelen talepler üzerine yazı yazarak para kazanmaktır. 

makale-yazarak-para-kazanmak
Makale yazarak para kazanmak

Mesela görmüş olduğunuz bu iki ilan freelancer sitesinde oluşturulmuş ilanlardır. İşte sizde aynı bu şekilde ilanlar oluşturaraktan insanlardan gelen talep üzerine makale yazabilir ve para kazanabilirsiniz. 

 • Ancak sevgili dostlarım sizlere burada şu uyarıda bulunmak istiyorum ki sağ taraftaki fotoğrafta görmüş olduğunuz üzere ilanı veren kişi kırmızı harfler ile “SEO uyumlu makale” yazmış. Yani demiş ki “ben makaleleri SEO uyumlu yazarım.” 
 • İşte ilanı veren bu kişi sadece SEO uyumlu makale yazabilirim demesi sayesinde diğer rakiplerinden 1-0 öne çıkmaktadır. Çünkü webmasterlar sitelerindeki makalelerin daima SEO uyumlu yazılmış olmasını isterler ve sizin bu ilanlarınıza talip olacak olan kişiler büyük oranda webmasterlar olacaktır. 
 • Bu yüzden de sizlerin makale yazarak para kazanma gibi bir isteğiniz varsa kesinlikle ama kesinlikle SEO uyumlu makale nasıl yazılır? bilmeniz gerekmektedir. 
 • Şu yazımda SEO uyumlu makale nasıl yazılır? detaylı bir şekilde anlattım. Okumanızı mutlaka tavsiye ederim. 

Makale Satan Sitelere Kaydolup Makale Satarak Para Kazanmak

Günümüzde binlerce kişinin web sitesi vardır ve bu web site sahiplerinin en büyük sorunu sitelerini sürekli güncel tutmaktır.

Düşünün ki bir kişinin 5 farklı web sitesi var ve bu kişinin 5 farklı web sitesine de içerik üretmesi gerekmektedir. Haliyle 5 farklı siteye de sürekli olaraktan makale girişi yapamayacağı için belli bir noktadan sonra bu kişiler makale satışı yapan sitelerden makale satın almaktadırlar. 

Buradaki makale satışı yapan siteler aracı konumundadır ve freelancer yazarlar ile makale ihtiyacı olan kişileri buluştururlar ve onların bir iş yapmalarını sağlarlar. 

Makale yaz kazan sitelerine örnek ver, diyecek olursanız: 

Bu siteler piyasadaki en güvenilir sitelerden 2 tanesidir. Bu sitelere yükleyeceğiniz makaleler alıcılar tarafından satın alınırsa para kazanmaya başlarsınız. 

Burada bazılarınız diyebilir ki peki bu şekilde makale sataraktan ortalama ne kadar kazanırım? Ne kadar kısa sürede kazanırım? Diye sorabilir. 

Makale Yazarak Ne Kadar Kazanılır? 

Öncelikli olaraktan şunu bilmenizi istiyorum ki makale satışı yapılan sitelerde makale yazaraktan çok kısa bir süre içerisinde para kazanmaya başlayabilirsiniz. Çünkü makalenizi, satış sitesine koyduğunuz anda makale başlığınız ve makaleye dair açıklamanız alıcılar tarafından görülür ve eğer yazdığınız yazıya herhangi bir alıcının ihtiyacı var ise o kişi sizin makalenize satın alır. Neticesinde ise para kazanmaya çok kısa bir süre içerisinde başlayabilirsiniz. 

Ancak sevgili dostlarım makale satışı yaparaktan ne kadar kısa sürede para kazanmaya başlayabilseniz de makale satışı yaparaktan çok fazla para kazanamazsınız. (Tabi makale satışı sitesinde özel bir kişi veya şirket yazılarınıza hayran kalır, o ayrı) Çünkü makale satışı yapan sitelerde 100 kelimeye ortalama olaraktan 1.25 TL gibi bir para verilmektedir. 

Bu da şu demektir ki ayda sizin 2.000 TL gibi para kazanmanız için günde ortalama 5.500 kelimelik bir yazı yazmanız gerekir. Bu da tüm gününüzü alabilir. Aynı zamanda yazdığınız her makalenin satılmama gibi bir ihtimalide var. 

Bu yüzden diyebilirim ki makale satışı yapan sitelerde makale sataraktan yaparaktan zengin olma ihtimaliniz, veya çok para kazanma ihtimaliniz çok düşüktür; ancak güzel bir ek gelir elde edebilirsiniz. 

 • Aynı şekilde talep üzerine makale yazarak da çok fazla para kazanamazsınız. Belki ortalama bir gelir düzeyine sahip olabilirsiniz; ancak zengin olma ihtimaliniz oldukça düşüktür. 

Peki burada bazılarınız diyebilir ki  makale yazaraktan çok para kazanmak veya zengin olmak mümkün değil midir? Benim bu soruya cevabım elbette mümkündür yönünde olur. Hatta öyle ki yattığınız yerden dahi ayda binlerce TL para kazanabilirsiniz. Nasıl mı? Şimdi bahsedeceğim kendi blogunuza makale yazma yöntemi ile makale yazarak çok fazla para kazanmanız mümkündür. 

Kendi Blogunuza Makale Yazarak Para Kazanmak 

Makale satışı gerçekleştirilen sitelerde veya herhangi bir kişiden aldığınız talep üzerine yazdığınız 3.000 kelimelik makaleden ortalama elde edeceğiniz kazanç 50 – 120 TL olacaktır.

Hadi diyelim ki siz bu makaleyi en yüksek fiyattan sattınız ve 120 TL para aldınız diyelim. E peki sonrasında ne olacak? Tabi ki de siz para kazanmak için tekrardan 1.000 kelimelik, 2.000 kelimelik veya 3.000 kelimelik bir makale yazmak zorunda kalacaksınız ve siz belki bu şekilde sürekli olaraktan para kazanmak için binlerce makale yazacaksınız. Ancak buna ne gerek var? 

Bakın bu soruyu ciddi soruyorum; buna ne gerek var? Çünkü siz kendinize bir blog açsanız ve blog üzerinden kendi yazdığınız SEO uyumlu, kaliteli makaleleri yayınlasanız, siz zaten belirli zamandan sonra düzenli bir şekilde gelir etmeye başlayacaksınız.

 • Öyle ki hiçbir şey yapmadığınız, yeri geldiğinde aylarca tek makale girişi bile yapmadığınız siteniz size hala para kazandırmaya devam edecek. Çünkü Google algoritması tamamen buna müsait! 

Mesela kendime ait, gelişim üzerine bir blogum var ve o blogumda yazdığım bazı makalelerde Google aratmalarında en üst sıralarda çıkıyorum ve neticesinde uzun zamandır hiçbir makale girişi yapmadığım o sitemden şuan hala Adsense reklamları sayesinde  para kazanmaya devam ediyorum. Nitekim Google aratmalarında bazı makalelerimde en üst sıralarda çıktığım için siteme düzenli bir şekilde tarfik gelmeye devam ediyor. 

 • Sonuç olaraktan o yazdığım makalelerden 1 kere kazanç elde etmiyorum, her gün düzenli bir şekilde gelir elde ediyorum. 

Eğer ben gidip de o makalelerimi satsaydım ortalama bana makale başına 40 – 50 TL gibi bir para vereceklerdi ve sonuçta sadece bir kere kazanç elde edecektim. Neticesinde ise para kazanmak için tekrar tekrar makale yazmak zorunda kalacaktım. 

Bu yüzden sevgili dostlarım sizlere tavsiyem makale satmak yerine kendinize niş bir blog açın ve makalelerinizi kendi blogunuzda yayınlayın.

Bu şekilde yaparaktan kısa bir sürede para kazanamazsınız ancak kaliteli, birbiri ile bağlantılı, SEO uyumlu makaleler yazaraktan belirli bir süreden sonra ( 8 – 9 ay gibi) düzenli bir şekilde alacağınız backlink satışları üzerinden, Adsense reklamları üzerinden veya satış ortaklığı linkleri üzerinden çok iyi paralar kazanacaksınız. Öyle ki bu paralar ayda binlerce TL’yi bulabilir. Özellikle satış ortaklığı kazanç yöntemi üzerine bir blog açarsanız.

Sizlere “Google Adsense ile para kazanmak” ve “Satış ortaklığı ile para kazanmak” makalelerinde detaylı bir şekilde kendi blogunuz üzerinden nasıl, ne kadar para kazanabileceğinizi anlattım.  Bu iki yazımı mutlaka okumanızı öneririm. 

Bir cevap yazın