Instagramdan Para Kazanmak Adına Bilmeniz Gerekenler

Instagramdan para kazanmak, günümüz dünyasında birçok kişiyi cezbeden, “Acaba kazanabilir miyim? Kazanırsam ne kadar kazanırım? Hayatımı idame ettirebilir miyim?” Diye sorgulatan bir olaydır. Nitekim kim sadece elindeki bir telefon vasıtasıyla, oturduğu yerden ayda binlerce TL para kazanmak istemez ki? Hele hele böyle ekmeğin aslanın ağzında olduğu bir dönemde? Tabi ki de herkes Instagramdan para kazanmak ister. Ancak Instagramda para kazanmak adına bazı gerçeklerin farkında olunulması lazım ki Instagramdan para kazanabilinsin. Yoksa Instagramdan para kazanma adına çekilen kürekler tamamen boşa gider. Bu da kıymetli olan zamanın ve enerjinin boşa gitmesine neden olur.

İşte bu makalede sizlere  Instagramdan para kazanmak adına bilmeniz gerekenlerden ve “Instagramdan para kazanma yolları”ndan bahsedeceğim. Emin olabilirsiniz ki bu makalenin sonunda Instagramdan para kazanma adına birçok gerçeği ve Instagramdan para kazanma yollarını öğreneceksiniz. Ancak ilk olaraktan bu makaleyi okuyan sizleri, Instagramdan para kazanma konusuna tamamen ikna etmek istiyorum;  çünkü şunun farkındayım ki internetten para kazanma konusunda acemi olan birçok kişi için Instagramdan para kazanmak tamamen bir hayal ürünüdür ve gerçekleşmesi çok düşüktür. 

Bu yüzden Instagramdan para kazanma yollarından bahsetmeden önce ilk olaraktan “Instagramdan para kazanılır mı?” Sorusuna cevap vererek, Instagramdan para kazanılacağını kanıtlayarak makaleye başlamak istiyorum ki  makaleyi gerçekten alıcı gözle okuyabilin. 

Instagramdan Para Kazanılır Mı? 

Bu soruya cevaplamadan önce ilk başta size şu şekilde bir bilgi vermek istiyorum; 2019 verilerine göre Türkiye’de takriben 38 milyon insan Instagram kullanıyor. Bu da şu anlama gelir ki Türkiye’nin hemen hemen yarısı Instagram kullanmaktadır. Sizce bu kadar fazla insanın olduğu bir yerde para dönmez mi? Pek tabi döner. Sizce hiç günümüz firmaları bu kadar fazla kullanıcın olduğu bir yerde reklam vermeden veya ürün satmadan durabilirler mi? Tabi ki de hayır 🙂 Firmalar reklam vermek için, kendi ürünlerini tanıtacağı büyük kitleli Instagram sayfalarına reklam verirler ki zaten bu da Instagramdan para kazanmak demektir. 

 • Eğer Instagramdan para kazanmaya dair somut bir örnek görmek isterseniz de sizlere admini ile görüşmüş olduğum bir sayfanın, 1.6 milyon takipçili bir sayfaya verdiği reklam ücretinin fotosunu aşağıda göstereyim:
ınstagramdan-para-kazanma
Tek bir gönderi paylaşımı 500 TL!

Yukarıdaki anlattıklarımdan sonra “Instagramdan para kazanılıyor mu?” Diye düşünmek, sorgulamak oldukça anlamsızdır 🙂

Burada sorulması gereken, mantıklı olan soru “Instagramda kaç takipçiden sonra para kazanılır?” sorusudur. Çünkü bu soruyla beraber Instagramda para kazanma işini somutlaştırabilir ve Instagramdan para kazanma adına bazı girişimlerde bulunabiliriz. 

Instagramda Kaç Takipçiden Sonra Para Kazanılır? 

Bu sorunun cevabı sizin Instagramdan para kazanmak için izleyeceğiniz yola göre değişir, farklılık gösterir. Mesela sayfanıza reklam alarak Instagramdan para kazanmak istiyorsanız, takipçinizin yüksek olması gerekirken, kendi ürünlerinizi satıp para kazanacağınız bir Instagram sayfası için çok da fazla takipçiye ihtiyacınız yoktur. 

Misal 10K takipçili bir Instagram hesabı ile kendi ürünlerinizi satarak, yani satış yaparak çok güzel paralar kazanabilirsiniz. Ancak sayfanıza reklam alarak para kazanabilmeniz için hiç yoktan 50K’lık, etkileşimi yüksek bir sayfaya sahip olmanız gerekir. Buradan anlayacağınız üzere “Instagramdan para kazanmak için kaç takipçi gerekir?” Sorusunun cevabı, tamamen değişkendir. Ancak yine de Instagramda para kazanma adına izleyeceğiniz yollara göre sizlere bir ortalama vermem gerekirse: 

 • Satış yaparak: Doğru hedef kitle ile 10K‘da güzel paralar kazanabilirsiniz. Tabii bu takipçi sayısının altında da paralar kazanabilirsiniz; ama çok olmaz.  
 • Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) : Doğru hedef kitle ile 10K güzel paralar kazanmanız için yeterlidir.
 • Hesap Satarak: Etkileşimi yüksek bir sayfanız var ise 5K‘da sayfanıza olan talep artabilir ve hesabınızı satarak para kazanabilirsiniz.
 • Reklam Alarak: 50K‘dan sonra eğer etkileşiminiz yüksekse eğer ve niş bir kitleniz var ise sayfanıza reklam alarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. (Bkz: Niş kitle nedir?
 • IGTV: Instagram’ın çok kısa bir süre açılan bu özelliği tamamen Instagram’ın para kazanma özelliğidir.  Aynı YouTube gibi olacak bu özellik sayesinde insanlar, Instagram’da IGTV arasında gösterilecek olan 15’şer saniyelik reklamlar üzerinden para kazanabilecektir. Daha deneme aşamasında olan bu özellikten ne kadar para kazanılır? Para kazanmak için kaç bin takipçiye sahip olmak gerekir? gibi soruların cevapları belli değildir. Ancak sizlere şunu söyleyebilirim ki deneme aşamasından sonra Instagram’ın bu özelliğinden para kazanmak için hiç yoktan 10K‘ya takipçiye ihtiyaç olacağını düşünmekteyim. 

Kısacası dostlar Instagramdan para kazanmak için kaç takipçi gerekir? Sorusunun cevabı farklılık gösterse de şu bir gerçek ki Instagramdan para kazanmanın en önemli koşulu az ya da çok bir kitleye sahip olmaktır. Eğer Instagram üzerinden belirli bir kitleye sahip olursanız yapacağınız işe göre şöyle ya da böyle para kazanırsınız. Ancak ilk olaraktan kitle oluşturmanız şart. 

(Bkz: Instagram’da takipçi artırmak için yapılması gerekenler

Instagramda para kazanmak için izleyeceğiniz yola göre ortalama kaç takipçinizin olması gerektiğine yukarıda değindikten sonra şimdi ise Instagramdan para kazanma yollarına geniş bir şekilde değinelim ve nasıl para kazanabileceğiniz hakkında konuşalım.

Instagramdan Para Kazanma Yolları 

#5. Satış Yaparak: 

Instagram üzerinden ürettiğiniz ürünleri veya satın almış olduğunuz ürünleri üzerlerine belirli kar oranları koyarak kolaylıkla satabilirsiniz ve bunun için de yukarıda söylemiş olduğum üzere çok fazla takipçiye ihtiyacınız yoktur. 10 bin takipçili bir sayfa bile size çok güzel paralar kazandırabilir. Ancak burada bilmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Eğer bu noktalara dikkat etmezseniz, 10 kazanacakken 1 kazanırsınız. Nedir bu önemli noktalar diye soracak olursanız: 

 • Doğru hedef kitle seçimi
 • Doğru satış platformu 
 • Doğru satış taktikleri
 • Doğru iletişim teknikleri

Doğru hedef kitle seçimi: Instagramdan satış yaparak para kazanmak için dikkat etmeniz gereken en önemli konu belki de budur. Nitekim elinizdeki ürünü satmak için doğru bir hedef kitlesi belirlemediyseniz, yüksek ihtimalle elinizdeki ürünü satamayacaksınız. Şu şekilde düşünün diyelim ki sizin elinizde “Fıtness aletleri, suplementler” var. Sizce elinizdeki bu ürünlere kimler talip olur? Tabi ki de 15 ila 25 arasındaki erkekler. Sizin elinizdeki ürünlere 45 yaş üzeri kadınlar talip olmaz. Size bu ürünlerden en çok parayı 15 ila 25 arasındaki erkekler getirir. 

Bu yüzden Instagramda satış yaparak para kazanmak için ilk önce elinizdeki ürünlere kimler talip olur diye düşünün, araştırma yapın. Sonrasında ise elinizdeki ürüne göre hedef kitlenizi belirledikten sonra sayfanızın reklamını diğer sayfalara yaptırın. Tabii sayfanızın reklamını yaptıracağınız sayfaların kitlesi, sizin hedef kitleniz ile uygun olmalıdır. 

Doğru satış platformu: Dostlar Instagramda satacağınız ürünlerin hem belirli bir liste de olması için hem de satacağınız ürünler karşılığında ödeme alabilmek için mutlaka bir sanal pos sağlayıcısı kullanın. Sanal pos nedir? Diye soracak olursanız kısaca şu şekilde izah edeyim; sanal pos sizin yerinize ödeme alan ve sonrasında aldığı ödemeyi sizin banka hesabınıza aktaran oldukça kullanışlı ve güzel bir sistemdir. 

Sanal pos sayesinde Instagram profilinize bir link korsunuz ve insanlar ürünlerinize almak istediğinde oradaki profile tıklayarak listelediğiniz ürünlerden istediğini alır ve ödemeyi oradaki sanal pos’a sağlar. Sonrasında sanal pos şirketi de belirli periyotlarla size ödemenizi yapar. 

 • Ben zamanında Shopier‘i kullanmıştım ve oldukça memnun kalmıştım. Sizlere kesinlikle tavsiye ederim. En güzel yanı ise ücretsiz olması, sadece sattığınız ürünlerden ufak miktarlarda komisyon alıyorlar o kadar.

Doğru satış taktikleri: Eğer satacağınız ürünler birden fazla ise ve birbirleri ile bağlantılı ise bunları tek tek satmak yerine belirli paketler halinde satın ve bu paketlerin yanında ufakta olsa hediyeler verin. Mesela 10 tane avokado alana 3 tane limon hediye gibi. Eğer bu şekilde bir satış stratejisi izlerseniz, 1 satış yapmak yerine 2 satış yaparsınız ki bu da sizin daha fazla para kazanmanızı sağlar. 

Doğru İletişim Teknikleri: Dostlar doğru iletişim tekniklerinden kastım samimi ve dürüst olmanızdır. Bu iki özellik satışlarınızda size en çok yarar sağlayacak olan özelliklerdir. Çünkü samimiyetin ve dürüstlüğün her zaman çekiciliği vardır. Siz eğer alıcılarınıza karşı samimi ve dürüst olduğunuzu hissettirirseniz, emin olun ki alıcılarınızdan bazıları sizde olan ürünleri yakın bir çevresinden almak yerine gelir sizden alır. Bundan emin olabilirsiniz. 

Mesela kendi hayatınızda düşünebilirsiniz, yaşadığınız çevrede onlarca market olmasına rağmen siz gider sadece bir tanesinden alışveriş yaparsınız. Peki neden? Çünkü bilinçli zihniniz ile farkında olmasanız da bilinçaltı zihninizde farkındasınızdır ki alışveriş yaptığınız marketin sahibi dürüst ve samimi bir insandır. Bu da sizi ona çeker ve neticede alışverişinizi ondan yaparsınız. 

İşte dostlar sanal hayatta aynı bu şekilde işler, samimiyetinizi ve dürüstlüğünüzü karşınızdaki insanlara aktarırsanız, emin olabilirsiniz ki insanlar sizin ürünlerinizden almayı tercih eder. Bu yüzden daima samimi ve dürüst olun. Alıcılarınıza bunu hissettirebilmek için videolar çekin ve ürünlerinizi bu şekilde tanıtın. Bu size kazandıracaktır. 

ınstagramda-para-kazanma

#4. Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) : 

Dostlar Affiliate Marketing, yani satış ortaklığı işi kısaca; ürünlerin, hizmetlerin, web sitelerin veya işletmelerin reklamını yapıp her başarılı satıştan komisyon elde ederek, internetten para kazanmanızı sağlayan bir yöntemdir. 

 • Daha detaylı bilgi için buraya tıklayın. 

Satış ortaklığı işini ister bir web site açarak blogtan, ister Facebook’dan bir sayfa kurarak Facebook’tan veya satış ortaklığı linkinizi paylaşabileceğiniz her yerden yapabilirsiniz. Tabii bu seçeneklerin arasında Instagram’da var. 

Instagramdan satış ortaklığı yapıp para kazanmak isteyenlere tavsiyem, aynı ürün satışında olduğu gibi ilk olaraktan doğru hedef kitle seçimi işini gerçekleştirin ve tamamen hedef kitlenize uygun içerikler ile sayfanızı donatın. Satış ortaklığı yapmaya çalıştığınız ürünleri elinizden geldiği kadarıyla iyi tanıtın, sonrasında ise Profil bio’nuza koyduğunuz refaranslı linkler ile insanları satış ortaklığı yaptığınız siteye yönlendirin ve komisyonunuzu kazanın. 

 • Instagramdan satış ortaklığı yaparak para kazanmak için 10K takipçiyi geçmeye çalışın. Çünkü Instagram’da 10K takipçiyi geçtikten sonra, hikayelerinizde ( story ) insanları direkt olarak satış ortaklığı yaptığınız siteye yönlendirebilirsiniz. Ve bildiğiniz üzere Instagramda hikaye paylaşmak sınırsızdır. Bu da şu anlama gelir ki bir gün içerisinde 5 farklı ürün tanıtımı yapsanız dahi 5 farklı linki hikayenize ekleyebilirsiniz. Neticesinde ise daha fazla kazanmaya başlarsınız. 

#3. Hesap Satarak: 

Instagramdan para kazanmak için izleyebileceğiniz bir diğer yöntem ise hesap büyütüp, hesabı satmaktır. Etkileşimi yüksek, botlardan oluşmayan ve ortalama bir takipçiye ulaşmış Instagram sayfalarını; wmaracı.com, r10.net, bionluk.com gibi sitelerde rahat bir şekilde satabilirsiniz. 

Ancak dostlar Instagramda para kazanma adına bu yöntemi ben sizlere tavsiye etmem; çünkü bir hesap satışından siz sadece bir kere gelir elde edersiniz; ama hesabınızı kaliteli içerikler ile büyütseniz, belirli bir takipçiye ulaşsanız, hesabınıza reklam alarak düzenli bir şekilde gelir kazanmaya başlarsınız ve belki de hayatınızı sadece o Instagram hesabından idame ettirebilirsiniz. Bu yüzden hesap satarak Instagramdan para kazanmak için uğraşmayın. 

#2. Reklam Alarak: 

Günümüzde Instagramda para kazanma adına en çok tercih edilen yol, sayfaya reklam almaktır. Bu kazanç modeli her ne kadar çok tercih edilse de genellikle bu yöntem ile para kazanmaya çalışan birçok insan, bu amacına ulaşamaz. Çünkü sevgili dostlar sayfaya reklam alarak para kazanma yönteminde yatırıma ihtiyaç vardır. Yani siz Instagramdan GT yaparaktan, 2 yılda ortalama 40K takipçi kazanaraktan sayfanıza reklam alıp da güzel paralar kazanamazsınız. Hiç yoktan 50K takipçiye ulaşmanız gerekir ki bu takipçi sayısına da kısa zamanda ulaşabilmeniz için belirli reklam bütçeleri ayırmanız gerekir. 

Yani eğer Instagramda para kazanmak için reklam alma modelini tercih edecekseniz,  mutlaka yatırım bütçesi oluşturmalısınız ki bu işten para kazanabilin. Diğer yöntemlerde GT yaparaktan, 10K takipçiye ulaşabilir ve güzel para kazanabilirsiniz. Ancak sayfaya reklam alarak para kazanma yönteminde daha fazla takipçiye ihtiyacınız vardır. 

 • Ayrıca 50k takipçiye ulaşmak için kaç TL bütçe ayırmak gerekir? Öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayın.

#1. IGTV: 

IGTV, bir “Instagram para kazanma özelliği”dir. Tıpkı YouTube’da olduğu gibi IGTV’de de reklamlar yayınlanacak ve neticede yayıncılar bu reklamlar üzerinden para kazanabilecek. Aynı zamanda IGTV’ye reklam ile para kazanma dışında rozet özelliği de geliyor. Çeşitli düzeylerde kullanıcılara satışa açık olacak olan rozetlerden elde edilen kazanç yine içerik üreticisi hesap sahibine para kazandıracak. Rozeti satın alanlar, yorum yaptıkları zaman isimlerini yanında özel bir rozete sahip olacaklar.

Şuan da daha deneme aşamasında olan Instagram’ın bu özelliğinden para kazanmak için hiç yoktan 10K‘ya takipçiye ihtiyaç olacağını düşünmekteyim ve şuna da inanıyorum ki gelecekte birçok insan, Instagramın bu özelliğinden çok güzel paralar kazanacaktır. Çünkü şuan da anladığım kadarıyla IGTV birazcık Twich ve Youtube karışımı olacaktır. Yani iki farklı kazanç sistemini harmanlayacaktır. İşte bu noktada da yayıncıların çok güzel paralar kazanacağını düşünmekteyim. 

Yakın bir zamanda test aşamasından çıkacak olan IGTV hakkında biraz daha fazla bilgiye sahip olucam. İşte o zaman, IGTV hakkında apay ayrı bir makale yazmayı düşünüyorum. Şimdilik bu kadar, makalenin sonuna geldik diğer makalelerimde görüşmek üzere…

Bir cevap yazın